2024.08.27, 12:53
Így nyerték meg a Skodát

A 13. „Közlekedik a család” versenyt idén a Fejér vármegyei Kővári család nyerte. A győzelemmel a főnyeremény autót is átvehették.

Talán vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy egy családi versenyre csak úgy odamennek, aztán hipp-hopp meg is nyerhetik a fődíjat – idén egy Skoda Scalát. Pedig az elmúlt évek tapasztalata, az indulók és a nyertesek egybehangzó véleménye, hogy alapos felkészülés, sok gyakorlás nélkül nem lehet megnyerni a „Közlekedik a család” versenyt. Ráadásul eddig senkinek sem sikerült már az első nevezésre megnyerni a versenyt.

Idén az országban 550 család gondolta úgy, hogy kipróbálja tudását, és elindult a vármegyei döntőkön, hogy kivívják a jogot arra, hogy az augusztus 24-25. között rendezett országos döntőn indulhassanak. A vármegyei döntőkről egy-egy család indulhatott a döntőn, így Pécsett és Orfűn 20 család állt a képzeletbeli rajtvonalhoz.

2408 Kacs 1

Ha valaki a döntőn készült képeket nézi, már ízelítőt kaphat arról, hogy milyen volt a verseny. Egyből szemet szúrhat, hogy az autós és kerékpáros ügyességi pályán annyi bója volt felállítva, mint égen a csillag. Az autós ügyességi pályán 14 perc volt a szintidő, hogy minél kevesebb hibával – vagy hiba nélkül teljesítse valaki a feladatot. A sofőr egy navigátorral ment végig a pályán. Indulás előtt kaptak egy leírást, hogy milyen feladatot kell végrehajtani. Amíg az egyik szülő a navigátorral az autós pályát teljesítette, a másik szülő a másik gyermekével a kerékpáros pályán próbált hiba nélkül végigmenni.

Az elméleti tesztkérdések sem voltak könnyebbek. A kérdéssort a Közlekedési Alkalmassági Vizsgaközpont (KAV) állította össze. Ezekkel a kérdésekkel találkozhatnak egyébként azok, akik KRESZ-vizsgára mennek. A versenyen összesen 80 elméleti kérdés szerepelt. 55 általános, valamint 25 kerékpárosra, gyalogosra vonatkozó kérdésre kellett helyes választ adni. Végül hibátlanul senkinek sem sikerült kitölteni a tesztet.

2408 Kacs 3

Szintén a feladatok közt szerepelt a Continental állomásnál, hogy egy kerékpár gumibelsőt kellett cserélni időre. Itt is voltak olyanok, akik profin, pillanatok alatt ki tudták cserélni a belsőt, de volt, akinek hosszabb időbe telt ezt megtenni. Az elsősegélynyújtás is feladat volt, amely szerint egy elütött kerékpárost kellett elsősegélyben részesíteni. Ez így leírva könnyűnek látszik, pedig a gyakorlatban ez sem volt az. Lehet, hogy hihetetlenül hangzik, de az indulók erre is készültek a döntő előtt.

2408 Kacs 2

A jurta sátorban egy hanganyagot kellett meghallgatni a családoknak, amelyben több információ elhangzott Orfű történetétől kezdve egy ottani legendáig, de az odajutási lehetőségekről is. Sok a közlekedéssel kapcsolatos információ is elhangzott. Majd ezután betűkből kellett kirakni a hanganyagban elhangzott szavakat. Természetesen ezt is időre.

2408 Kacs 4

A játékra – amelynek elsődleges és legfontosabb célja a körültekintő, megfontolt közlekedési magatartás kialakítása – bármely magyarországi lakóhellyel rendelkező család nevezhetett, ahol az egyik szülő rendelkezik érvényes „B” kategóriás vezetői engedéllyel, illetve hat és tizenhét év közötti gyereket/gyerekeket nevelnek.

A Skoda Scala személyautót idén a Fejér vármegyei Kővári család nyerte meg az ORFK–Országos Balesetmegelőzési Bizottság, az Autós Nagykoalíció és a Porsche Hungaria támogatásával rendezett országos közlekedési vetélkedősorozaton. Második helyezést ért el az Erdődi család Hajdú-Bihar vármegyéből, míg a harmadik helyen a Fritz család végzett Somogy vármegyéből.

2408 Kacs 6

I. Belügyi Drón Kupa

A jelenleg is zajló fegyveres konfliktusok élesen rávilágítottak a dróntechnológia fontosságára. Az ebben való fejlődést támogatja a belügyi egységek részére kiírt drónverseny.

...
2024.09.14. 08:25

Verseny fiatal sofőröknek

A Magyar Autóklub (MAK) és a Ford idén augusztusban is megrendezte a nemzetközi Best Young Driver verseny országos döntőjét.

...
2024.09.13. 06:39

Ki-, merre jár e-rollerrel?

A Jövő Mobilitása Szövetség adatai szerint Magyarországon több mint 100 ezer e-rollert használnak az emberek.

...
2024.09.05. 13:05

Golyóálló konfekció-Toyoták

Brazíliában védett, golyóálló kivitelben nem csak luxusautók kérhetőek. A leggyakoribb Toyoták is lehetnek páncélozottak.

...
2024.09.04. 07:37

Különleges különdíjasok

A „Közlekedik a család” vetélkedő díjátadóján kiosztottak különdíjakat is. A négy különdíjas kiválasztott között volt 8 és 10 éves kisiskolás is.

...
2024.09.01. 08:53

Veszélyek az iskolába vezető úton

Az osztrák autóklub (ÖAMTC) egy speciális, szemmozgás-követő okosszemüveggel végzett vizsgálatot.

...
2024.08.30. 08:48

A győzelemig vezető út

Az idei győztesek 8 éve kezdték a versenyzést, akkor az országos döntőn 11. helyezést értek.