2017.11.16, 13:44
Mobilhasználatra figyelmeztet!

A mobiltelefon használat egyike a leggyakoribb közúti közlekedési szabályszegéseknek, melyeket a járművezetők elkövetnek. Márpedig a telefonálás, vagy az okostelefonok valamely alkalmazásának használata (sms írás, közösségi háló látogatás, képek nézegetése stb.), akár hosszú másodpercekre is elvonhatja a járművezető figyelmét, mialatt a jármű „vakon”, mindenféle kontroll nélkül, változatlan sebességgel halad előre. A figyelemelvonás rendkívüli veszélyekkel, kockázatokkal járhat, ezért nem véletlen, hogy a telefonhasználat az úgynevezett „csendes közúti gyilkosok” egyik legfőbb megtestesítője.

A jogellenes telefonhasználat az Egyesült Királyságban is jelentős közlekedésbiztonsági probléma, mellyel szemben a jogalkotók szabályozási eszközökkel, a különböző hatóságok pedig az ellenőrzés és a megelőzés (felvilágosítás és meggyőzés stb.) eszközeivel küzdenek. A jogellenes mobiltelefon használathoz kötődő balesetek, a személyi sérüléses és halálozások megelőzése érdekében idén októberben az Egyesült Királyságban innovatív módszert vezettek be. Ennek lényege egy új, a mobiltelefon használatát felderítő és annak jogellenességére figyelmeztető előjelző rendszer.

 

Az úgynevezett „mobiltelefon használatot felderítő és figyelmeztető rendszert” október elején mutatták be a TISPOL manchaster-i konferenciáján, majd ezt követően az első eszköz meg is kezdte a működését. A rendszer olyan érzékelőt tartalmaz, amely az aktív telefonhasználathoz kötődő 2G, 3G és 4G jeleket egyaránt képes felismerni, és ebben az esetben a LED kijelzőn figyelmeztető jelzést küld az érintett jármű felé (a jelzés világos piros körben lévő, és piros átlóval áthúzott, fehér fénnyel megvilágított mobiltelefon ikonját mutatja). A technológia a Bluetooth használatát is érzékeli, ebben az esetben azonban nem indítja el a figyelmeztető jelet.

 

Az új mobiltelefon használatot felderítő és figyelmeztető rendszer tisztán a balesetek megelőzéséről, a prevencióról, a szabályszegők figyelmének felhívásáról szól, és az első rendszer abban a tekintetben, mely a mobiltelefon jogellenes használata közvetlen kapcsolatot tart fenn az elkövetővel, a járművezetővel.

A rendszer jelenleg nincs összekapcsolva a végrehajtással, azaz a mobiltelefon használattal kapcsolatos szabályszegést szankció nem követi (ugyanakkor a berendezés használata elviekben nem zárja ki a jövőbeni egyidejű hatósági ellenőrzés megvalósítását, de jelenleg erről még nincs szó, a rendszer tisztán preventív célzatú).

Az innovatív technikai megoldás nehezen tudja megkülönböztetni a gépkocsiban ülő egyes mobiltelefon használókat. Ezt a megvalósítók természetesen már a tervezés fázisában is tudták, hiszen a LED kijelző aktiválását utas általi mobilhasználat is okozhatja. Ugyanakkor a közutakon szerzett tapasztalatok egyértelműen azt mutatják, hogy az aktiválások túlnyomó többsége a járművezetőkhöz kötődik.

(Bár abban sem lát senki problémát, illetve kivetnivalót, ha a közúti járművek vezetői haladásuk során találkoznak egy-egy ilyen figyelmeztető jelzéssel, mert ez is alapvetően a prevenciót szolgálja, s része az oktatási üzenetnek.).

A rendszer kifejlesztésében közreműködött Dr. Helen Wells (a Keele Egyetem közúti közlekedési bűncselekményekkel és közúti közlekedési szabályszegésekkel foglalkozó kriminológusa), míg a megvalósítás és a gyártás a Westcotec céghez fűződik. A TISPOL konferencián az új rendszer iránti érdeklődés jelentős volt. Az első berendezés Norfolkba került, de számos más brit rendőri egység is érdeklődést mutatott a rendszer iránt, illetve azzal kapcsolatban székhelyeiken bemutatót kért. Ezen túl külföldről is érkeztek megkeresések a mobiltelefon használatot felderítő és figyelmeztető rendszer esetleges jövőbeni alkalmazása érdekében, többek között Belgiumból, Finnországból, Litvániából, Új-Zélandból, valamint az Egyesült Államokból.

 

 

(A fényképen a Keele Egyetem részéről dr. Helen Wells, valamint a gyártó Westcotec részéről Chris Spinks látható az első legyártott berendezés előtt).

Egy éjszakára megnyílnak a Teve utcai Rendőrpalota kapui

A Múzeumok éjszakáján megnyílnak Budapesten a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ kapui: a Rendőrpalotában a mindennapokban a civilek számára hozzáférhetetlen helyekre is eljuthatnak a látogatók.

...
2026.06.12. 08:47

Egy éjszakára megnyílnak a Teve utcai Rendőrpalota kapui

A Múzeumok éjszakáján megnyílnak Budapesten a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ kapui: a Rendőrpalotában a mindennapokban a civilek számára hozzáférhetetlen helyekre is eljuthatnak a látogatók.

SULI OFF, BIZTONSÁG ON!

Véget ért a tanév, de a közlekedési szabályok nem mentek szabadságra!

...
2026.06.11. 16:58

SULI OFF, BIZTONSÁG ON!

Véget ért a tanév, de a közlekedési szabályok nem mentek szabadságra!

Amikor az indulat átveszi az irányítást

Folytatódik az ORFK–OBB közúti agresszió elleni kampánya.

...
2026.05.19. 21:20

Amikor az indulat átveszi az irányítást

Folytatódik az ORFK–OBB közúti agresszió elleni kampánya.

Gyorsuló tempó

Az újautó-forgalomba helyezések száma mintegy 10 százalékkal emelkedett az első négy hónapban.

...
2026.05.16. 08:36

Gyorsuló tempó

Az újautó-forgalomba helyezések száma mintegy 10 százalékkal emelkedett az első négy hónapban.

Ez nem állítja meg az öregedést

Egyre fiatalabb és drágább autók kerülnek a piacra.

...
2026.05.15. 11:18

Ez nem állítja meg az öregedést

Egyre fiatalabb és drágább autók kerülnek a piacra.

Már cserélhetők a régiek

Átlépte a négyezret az engedélyköteles elektromos töltőberendezések száma Magyarországon.

...
2026.05.14. 08:51

Már cserélhetők a régiek

Átlépte a négyezret az engedélyköteles elektromos töltőberendezések száma Magyarországon.

Ne aludjon a kamionsofőr!

A Scania kifejlesztette a járművezető figyelmének elterelődésére figyelmeztető újgenerációs rendszerét.

...
2026.05.08. 09:35

Ne aludjon a kamionsofőr!

A Scania kifejlesztette a járművezető figyelmének elterelődésére figyelmeztető újgenerációs rendszerét.

Veteránok az utakon

Május elsejével indul a nosztalgiajáratok szezonja Budapesten.

...
2026.05.01. 05:46

Veteránok az utakon

Május elsejével indul a nosztalgiajáratok szezonja Budapesten.