2014.01.07, 09:50
Korai közlekedési jelzőlámpák

A közúti közlekedés ma már elképzelhetetlen forgalomirányító fényjelző készülékek nélkül. Ezek az eszközök különösen a nagyvárosokban, valamint a nagyobb forgalmú utak kereszteződésében segítik a forgalom áramlását, biztonságot nyújtva a közlekedőknek. Gondoljunk csak arra, mi lenne a helyzet, ha nem lennének jelzőlámpák például a fővárosi BAH csomópontban, az Örs Vezér téren, vagy a Hungária körút és a Kerepesi út kereszteződésében! 
Mint minden technikai találmánynak, így a közlekedési jelzőlámpáknak is saját történelmük van. Ez a történet csaknem másfél évszázaddal ezelőtt Európa egyik legfejlettebb országában, korának nagyhatalmának számító Angliában kezdődött. Az első közlekedési jelzőlámpa forgalomba helyezésére 1868. december 10-én Londonban került sor, a Westminster-palota előtti Great George Street és a Bridge Street kereszteződésben. 
A jelzőkészüléket John Peake Knight, nottinghami vasútmérnök (a Pullman kocsik kifejlesztője) találta fel, aki a vasúti közlekedésben alkalmazott szemaforhoz hasonlóan kívánta a közúti forgalmat szabályozni. Az eszköz piros, vagy zöld jelzést mutatott, amelyet éjszaka gázüzemű lámpa tett láthatóvá. A lámpa fényét egy kar mozgatásával szabályozták annak megfelelően, hogy a lámpa fénye szabad, vagy éppen tilos jelzést mutasson. Az úttörőnek számító gázüzemű közúti forgalomirányító jelzőlámpa azonban egy hónapig sem tölthette be szerepét, hiszen 1869. január 2-án felrobbant, és a szerencsétlenségben a szolgálatban lévő, a szerkezetet kezelő rendőr is életét vesztette.

A közúti forgalomnak a XX. század elejétől tartó jelentős növekedése, a gépjárművek megjelenése és rohamos elterjedése nem nélkülözhette a közúti jelzőberendezések fejlesztését. 1912-ben a Utah állambeli Salt Lake City-ben zöld és piros fényeket adó elektromos működési elvű jelzőlámpát alkalmaztak, amelyet rendőr szerkesztett.
Néhány év elteltével hasonló készülékek kezdték meg működésüket Cleveland-ben is. Utóbbi jellegzetessége, hogy a piros és zöld színek váltását megelőzően, a közlekedők figyelmének felhívása érdekében a jelzőrendszer hangos berregő jelzést is adott.
1920-ban jelent meg az első három színű (piros-sárga-zöld) jelzést mutató jelzőkészülék, amely a detroiti William Potts rendőrtiszt találmánya. Potts urat a találmánya miatt „Mr. Trafficlight”-nek is nevezték (jobbra a képen).
Az első modern, elektromos működési elvű közlekedési jelzőlámpát 1932-ben, ugyancsak az Egyesült Államokban fejlesztették ki (megalkotása Carlton Cole Magee nevéhez fűződik), amely tényleges üzembe helyezésére 1935-ben, Oklahoma városában került sor. Ez a jelzőrendszer lett a ma is használatos fényjelző készülékek alapja.
Kontinensünkön a 20-as években jelentek meg az első, elektromos üzemeltetésű jelzőlámpák. Az 1924-ben Berlinben felállított első közlekedési torony tetején lévő jelzőlámpákat a toronyban szolgáló rendőr kézzel szabályozta, míg Nagy Britanniában az első elektromos közlekedési lámpa 1927-ben Wolverhampton városában kezdte meg kísérleti működését. 
Magyarország sem maradt el a közúti technikai fejlesztések sorából, hiszen 1926-ban Budapesten rendszerbe állították az első közúti jelzőlámpát a Nagykörút és a Rákóczi út kereszteződésénél, a Corvin Áruház tőszomszédságában.
 

Egy éjszakára megnyílnak a Teve utcai Rendőrpalota kapui

A Múzeumok éjszakáján megnyílnak Budapesten a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ kapui: a Rendőrpalotában a mindennapokban a civilek számára hozzáférhetetlen helyekre is eljuthatnak a látogatók.

...
2026.06.12. 08:47

Egy éjszakára megnyílnak a Teve utcai Rendőrpalota kapui

A Múzeumok éjszakáján megnyílnak Budapesten a Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ kapui: a Rendőrpalotában a mindennapokban a civilek számára hozzáférhetetlen helyekre is eljuthatnak a látogatók.

SULI OFF, BIZTONSÁG ON!

Véget ért a tanév, de a közlekedési szabályok nem mentek szabadságra!

...
2026.06.11. 16:58

SULI OFF, BIZTONSÁG ON!

Véget ért a tanév, de a közlekedési szabályok nem mentek szabadságra!

Amikor az indulat átveszi az irányítást

Folytatódik az ORFK–OBB közúti agresszió elleni kampánya.

...
2026.05.19. 21:20

Amikor az indulat átveszi az irányítást

Folytatódik az ORFK–OBB közúti agresszió elleni kampánya.

Gyorsuló tempó

Az újautó-forgalomba helyezések száma mintegy 10 százalékkal emelkedett az első négy hónapban.

...
2026.05.16. 08:36

Gyorsuló tempó

Az újautó-forgalomba helyezések száma mintegy 10 százalékkal emelkedett az első négy hónapban.

Ez nem állítja meg az öregedést

Egyre fiatalabb és drágább autók kerülnek a piacra.

...
2026.05.15. 11:18

Ez nem állítja meg az öregedést

Egyre fiatalabb és drágább autók kerülnek a piacra.

Már cserélhetők a régiek

Átlépte a négyezret az engedélyköteles elektromos töltőberendezések száma Magyarországon.

...
2026.05.14. 08:51

Már cserélhetők a régiek

Átlépte a négyezret az engedélyköteles elektromos töltőberendezések száma Magyarországon.

Ne aludjon a kamionsofőr!

A Scania kifejlesztette a járművezető figyelmének elterelődésére figyelmeztető újgenerációs rendszerét.

...
2026.05.08. 09:35

Ne aludjon a kamionsofőr!

A Scania kifejlesztette a járművezető figyelmének elterelődésére figyelmeztető újgenerációs rendszerét.

Veteránok az utakon

Május elsejével indul a nosztalgiajáratok szezonja Budapesten.

...
2026.05.01. 05:46

Veteránok az utakon

Május elsejével indul a nosztalgiajáratok szezonja Budapesten.