A városi buszállomány fele cserélhető le kormányzati és európai uniós források felhasználásával minimális karbonkibocsátású elektromos autóbuszokra - közölte pénteken Zalaegerszegen az innovációs és technológiai miniszter.
Az innovációs és technológiai miniszter, Palkovics László a megyei jogú városok számára meghirdetett Zöld Busz Program elindítása kapcsán hangsúlyozta: a közlekedés, mint a legnagyobb szennyezőanyag-kibocsátó ágazat zöldítése alapvető eleme, hogy teljesüljön a párizsi klímamegállapodásnak megfelelő vállalás, az Európai Unió és így Magyarország is klímasemlegessé váljon 2050-ig. A magyar kormány határozata alapján 2022-től a 25 ezer lakosúnál nagyobb városokban már csak emissziómentes autóbuszokat lehet üzembe helyezni, ezek beszerzését a kormány anyagilag is támogatja.
A miniszter kifejtette: az EU vállalta, hogy az 1990-es szinthez képest 80-95 százalékkal csökkenti a széndioxid-kibocsátást. Ebben Magyarország kifejezetten jól áll – uniós szinten a kilencedik – azzal, hogy tavaly év végéig 32 százalékkal csökkentette a kibocsátást. Idén fogadta el a parlament a klímavédelemről szóló törvényt, a kormány bejelentette klíma- és természetvédelmi akciótervét, ezek tartalmazzák a közlekedés zöldítését. Az alacsony vagy nulla kibocsátású elektromos buszok használata mellett a kormány támogatja a tisztán elektromos meghajtású személygépkocsik vásárlását is – ismertette Palkovics László.

A kormány 10 év alatt 36 milliárd forint támogatást biztosít elektromos meghajtású autóbuszok vásárlására, az eredetileg tervezett 20 százalékos támogatásnál akár nagyobb mértékű hozzájárulással is. A következő európai uniós költségvetési időszakban célzottan is nagyobb összeget kap a közlekedés zöldítése, ami a hazai kormányzati támogatással együtt lehetővé teszi, hogy 10 év alatt a magyar buszállomány felét le lehet cserélni.
A Zöld Busz Programnak az is célja, hogy megerősítsék a magyarországi buszgyártást, szeretnék elérni, hogy a gyártásban elérje vagy meghaladja a 60 százalékot a hazai részarány. Erre minősített buszgyártói kört is létrehoznak, amelynek pályázatára július végéig nyolc hazai és külföldi gyártó jelentkezett – fejtette ki a miniszter. Kaderják Péter, az ITM energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára arról számolt be, hogy a nyolc magyar várossal és egy régióval most induló Zöld Busz Programban 800-800 millió forintot biztosítanak Debrecen, Kaposvár, Kecskemét, Békéscsaba, Székesfehérvár, Esztergom, Zalaegerszeg, Nyíregyháza, valamint a Mátrai Hőerőmű térségében a zöldbuszos mintaprojekt elindítására, illetve buszok beszerzésére. Debrecennel a megállapodást már aláírták legalább 12 elektromos busz megvásárlására. Kaderják Péter közölte: a Zöld Busz Program 2020-21-es forrásaira október 15-én írnak ki 4,2 milliárd forint keretösszegű pályázatot, amellyel elektromos meghajtású buszok beszerzéséhez nyerhetnek támogatást önkormányzatok és a helyi közlekedést biztosító közszolgáltatók.
Dolgoznak a traffipaxok
Budapesten több mint 1300 gyorshajtót mértek be májusban hat kerületben.
Dolgoznak a traffipaxok
Budapesten több mint 1300 gyorshajtót mértek be májusban hat kerületben.
Fővárosi program
Futóverseny miatt változik a közlekedés a Városliget környékén a hétvégén.
Fővárosi program
Futóverseny miatt változik a közlekedés a Városliget környékén a hétvégén.
Vége a hangoskodásnak a Tátrában
Precedens értékű lépés lehet, hogy korlátoznák a túl hangos motorkerékpárok behajtását a Magas-Tátrában.
Vége a hangoskodásnak a Tátrában
Precedens értékű lépés lehet, hogy korlátoznák a túl hangos motorkerékpárok behajtását a Magas-Tátrában.
Kedvez az erős forint a használtautó importnak
Négy hónapja 12 000 darab feletti a havonta importált használt autók száma.
Kedvez az erős forint a használtautó importnak
Négy hónapja 12 000 darab feletti a havonta importált használt autók száma.
Verseng a Tesla és a BYD
A Tesla visszaszerezte vezető szerepét a globális elektromos járműeladásban az első negyedévben.
Verseng a Tesla és a BYD
A Tesla visszaszerezte vezető szerepét a globális elektromos járműeladásban az első negyedévben.
Kétkerekűek a célkeresztben
Országosan ellenőrzi a motorosokat a rendőrség június elején.
Kétkerekűek a célkeresztben
Országosan ellenőrzi a motorosokat a rendőrség június elején.
Rendkívüli kamionstop lesz a hétvégén
Az intézkedés célja a közlekedésbiztonság fenntartása, a veszélyhelyzetek megelőzése és a folyamatos forgalom biztosítása.
Rendkívüli kamionstop lesz a hétvégén
Az intézkedés célja a közlekedésbiztonság fenntartása, a veszélyhelyzetek megelőzése és a folyamatos forgalom biztosítása.
Bosnyák szigor
Megemelték a közlekedési szabálytalanságok után kiszabható bírság összegeket Bosznia-Hercegovinában.
Bosnyák szigor
Megemelték a közlekedési szabálytalanságok után kiszabható bírság összegeket Bosznia-Hercegovinában.
